google-site-verification: google6e2606d067d0860e.html

مقالات روانشناسی


اختلالات و انحرافات جنسی

اختلالات و انحرافات جنسی

شاید واژه اختلال جنسی را زیاد شنیده باشید. این اختلالات به دو دسته کلی انحراف جنسی و کژکاری جنسی تقسیم می شوند. انحرافات جنسی یا پارافیلیا ( Paraphilia ) به رسیدن به تحریک جنسی با محرک‌هایی گفته می‌شود که نابهنجار تلقی می‌شوند. این امیال باعث ایجاد تداخل در زندگی فرد می‌شوند و در روانشناسی به انواع مختلف تقسیم می‌شوند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

اختلال طیف اوتیسم یا درخودماندگی چیست؟

اختلال طیف اوتیسم یا درخودماندگی چیست؟

اختلال طیف اوتیسم را بيشتر مي‌توان يك اختلال نورولوژيكي كه خودش را در سال‌هاي اوليه رشد كودك نمايان مي‌كند معرفي نمود. اين اختلال در بيماران اوتيستيك باعث مي‌شود كه مغز فرد مبتلا به اوتیسم نتواند  در زمينه رفتارهاي اجتماعي و مهارت‌هاي ارتباطي به‌درستي عمل كند و مزاحم  او براي يادگيري چگونگي ارتباط و تعامل با ديگران به‌طور اجتماعي مي‌شود.  كودكان و بزرگسالان دارای اختلال طیف اوتیسم در زمينه ارتباط كلامي و غيركلامی، مهارت‌های شناختی معمول، رفتارهاي اجتماعي، فعاليت‌هاي سرگرم‌كننده و بازي داراي مشكل مي‌باشند.

اسکیزوفرنی (شیزوفرنی)

اسکیزوفرنی (شیزوفرنی)

اسکیزوفرنی یکی از اختلالات جدی روانشناختی است که باعث می شود تفکر، ابراز  احساسات، درک واقعیت و ارتباط با دیگر افراد از حالت طبیعی خود خارج شود.  اسکیزوفرنی به عنوان مزمن ترین و ناتوان کننده ترین بیماری روانی شناخته  شده است و افراد با این اختلال معمولا مشکلاتی در جامعه، کار، مدرسه و  روابط خود دارند. اسکیزوفرنی بیماری است که در طول عمر ادامه پیدا می کند  اما با درمان های مناسب قابل کنترل است.

اختلال دو قطبی (بایپولار)

اختلال دو قطبی (بایپولار)

شیوع اختلال دوقطبی حدود ۱ یا ۲ درصد است البته قطعا نوع خفیف آن خیلی  بیشتر از این آمار است. در واقع ما با اختلال طیف دوقطبی روبرو هستیم و  خیلی از افراد به نوع خفیف این بیماری دچار هستند. این بیماری در صورت عدم  بهره‌مندی از درمان به‌موقع می‌تواند بسیار مخرب باشد و به عنوان ششمین  عامل ناتوان کننده در کل جهان شناخته شده است. اختلال دوقطبی ناشی از ضعف  شخصیتی یا نامتعادل بودن نیست بلکه یک بیماری است که قابل درمان است.

بحران سوگ

بحران سوگ

سوگ و افسردگی علائم مشابهی دارند، اما هر  کدام یک تجربه مجزا هستند، و ایجاد تمایز میان این دو به دلایل مختلفی مهم  است. درمورد افسردگی، تشخیص و پیگیری درمان می‌تواند به معنای واقعی کلمه  نجات دهنده زندگی فرد باشد. در عین حال، تجربه سوگ به دلیل از دست دادن فرد  یا چیزی ارزشمند، نه تنها طبیعی است، بلکه در نهایت می‌تواند بسیار شفابخش  باشد.

افسردگی بارداری و پس از زایمان

افسردگی بارداری و پس از زایمان

افسردگی بارداری و افسردگی پس از زایمان نوعی اختلال خلقی است که می‌تواند خانم‌های باردار یا آن دسته از مادرانی را که به تازگی زایمان کرده‌اند، تحت تاثیر قرار دهد. کلمه «پریناتال» (Perinatal) در واقع به دوره بارداری و پس از زایمان اطلاق می‌شود. خانم‌هایی که در بارداری یا پس از زایمان دچار افسردگی می‌شوند،

نقش انگیزش در زندگی انسان امروز

نقش انگیزش در زندگی انسان امروز

دیدگاه  بسیاری از ما به بحث انگیزه علاقه‌مند هستیم. افراد زیادی هم با چالش بی انگیزه بودن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما به خوبی می‌دانیم که ما معمولاً به صورت مطلق بی انگیزه نیستیم. بلکه معمولاً احساس می‌کنیم برای فعالیت یا هدفی که مد نظرمان است، به اندازه‌ی کافی انگیزه نداریم. حتی کسی که می‌گوید دیگر انگیزه‌ی خود را از دست داده و قصد دارد خودکشی کند، برای خودکشی به عنوان یک رفتار انگیزه دارد؛ پس احتمالاً منظورش از بی انگیزگی این است که انگیزه‌ی خود را برای ادامه زندگی از دست داده است. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که زمان کوتاهی را به اصطلاح‌های انگیزه و انگیزاننده و انگیزش اختصاص دهیم تا بهتر و شفاف‌تر بدانیم از چه چیزی حرف می‌زنیم.

افسردگی : اختلال شایع قرن

افسردگی : اختلال شایع قرن

حالات خلقی انسان همواره در نوسان است حتی اگر در طول یک روز خودتان را ارزیابی کنید متوجه می شوید که در ساعات مختلف انرژی و حال شما متفاوت است.همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می‌‌كنيم، اين احساسات معمولاً بيش از يك يا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان با روند زندگی ما تداخل ايجاد نمی ‌كند. گاهی اوقات دليل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی ميشود. ما معمولا خودمان از پس آنها برمی ‌آييم و نيازی به كمك گرفتن از دیگران نداریم.بسیاری مواقع گذر زمان این نوسانات خلقی را مرتفع کرده و دوباره به حالت پایداریا استیبل بر میگردیم. :چه زمانی حق داریم خود را مبتلا به افسردگی در نظر بگیریم؟این وبلاگ رو مطالعه کنید.

اختلال اضطراب

اختلال اضطراب

هنگامی که از اضطراب صحبت می کنیم طیف وسیعی از اختلالات اضطرابی را شامل می شود که در بخش وبلاگ سایت چتر سبز به اختصار به همه آنها میپردازیم اما در اینجا مراد ما از اضطراب خود ویژگی اضطراب است که بصورت کلی به نام استرس می شناسیم . در مقالات دیگر وبلاگ به سایر بخشهای اختلالات اضطرابی مانند انواع فوبیا ، اختلال پنیک (وحشت زدگی) ، اضطراب تعمیم  یافته  و غیره خواهیم پرداخت.

درباره‌ی نویسنده
گرفتن وقت مشاوره
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
none